Kaltsiumirikka lubja- ja tuha laotamine: Kumb on põllumehele targem valik?

1. Kaltsiumirikka lubja laotamine
Kaltsiumirikast lubja kasutatakse eelkõige mulla happesuse neutraliseerimiseks ja kaltsiumisisalduse suurendamiseks. Mulla happesuse vähendamine on oluline, kuna happeline muld piirab paljude taimede toitainete omastamist ja võib põhjustada kehva kasvu.

Eelised:

Happesuse kiire ja tõhus neutraliseerimine: Kaltsiumirikaste lubjade abil on võimalik mulla pH-d tõsta ja neutraliseerida happesus suhteliselt kiirelt.
Kaltsiumiallikas: Kaltsium on oluline taimede tugevate rakuseinte jaoks ning aitab parandada toitainete omastamist mullast.
Parandab mulla struktuuri: Kaltsium soodustab mulla murenemist, parandades selle õhu- ja veemahutavust, mis on oluline juurestiku arenguks.
Puudused:

Kulu: Kaltsiumirikka lubja hankimine ja laotamine võib olla kallis.
Mõju kiirus sõltub osakeste suurusest: Peenem lubi toimib kiiremini, kuid jämedamad osakesed võivad võtta pikemalt aega mulla happesuse muutmiseks.
Regulaarne hooldus: Mõju on pikaajaline, kuid ei pruugi olla püsiv – vajab regulaarset järelhooldust.

2. Tuha laotamine
Tuha kasutamine mulla parandamise vahendina on alternatiivne ja kohalik ressurss, mis on Eestis kergesti kättesaadav. Siin on erinevad tuhaliigid, mida põldudel kasutatakse:

a) Puutuhk
Puutuhk on puidu põletamisel tekkinud jääk, mis sisaldab suures koguses kaltsiumi, kaaliumi ja mitmeid mikroelemente.

Eelised:

Kaltsiumi ja kaaliumi allikas: Parandab mulla toitainete tasakaalu ja soodustab taimede kasvu.
Kohalik ja keskkonnasõbralik: Puutuhk on looduslik ja vähendab jäätmete hulka, kuna tegemist on bioloogilise kõrvalsaadusega.
Pikemaajaline mõju: Mõjub happesuse vähendamisele järk-järgult, kuid on püsivam kui osa teisi materjale.
Puudused:

Mõju happesusele on aeglasem: Võrreldes lubjaga ei pruugi puutuhk happesust nii kiiresti vähendada.
Koostis võib varieeruda: Puutuha toitainete sisaldus võib olenevalt allikast ja tootmisprotsessist erineda.
b) Põlevkivituhk
Põlevkivituhk on põlevkivi töötlemise jääk, mis sisaldab kaltsiumit, magneesiumi ja teisi mineraale.

Eelised:

Kohalik ressurss: Eestis kergesti saadaval ja soodne valik.
Mineraalide rohkus: Sisaldab mitmeid kasulikke mineraale, mis aitavad parandada mulla viljakust.
Jätkusuutlik kasutus: Põlevkivituhk on ringmajanduse osa, aidates vähendada jäätmete hulka.

Puudused: Mõju happesusele ei pruugi olla nii tugev: Võrreldes lubjaga ei pruugi põlevkivituhk happesust nii kiiresti ja intensiivselt neutraliseerida. Keskkonnamõju: Kuigi tuha taaskasutamine on positiivne, peab jälgima, et mulla üleleelistamist ei toimuks. Kumba valida? Valiku tegemisel peaks põllumees lähtuma oma mulla vajadustest, saadavusest ja kulutustest: Kui eesmärk on kiire happesuse neutraliseerimine ja kaltsiumipuuduse kõrvaldamine, on kaltsiumirikka lubja kasutamine tõhusam valik. Kui aga eesmärk on kasutada kohalikke ressursse ja parandada mulla mineraalset tasakaalu laiemas plaanis, võivad tuhaliigid, nagu puutuhk või põlevkivituhk, pakkuda mitmekesisemat ja kulutõhusamat lahendust. Kõige parema tulemuse saavutamiseks soovitatakse põllumeestel teha mulla analüüsid ja konsulteerida agronoomidega, et määrata täpsed vajadused ja valida sobiv lahendus.
 

Väävli mõju kaltsiumile tuha laotamisel

Tuhk, mida kasutatakse põllumajanduses mulla parandamiseks, sisaldab sageli märkimisväärsel määral väävlit. Kuigi väävel on taimekasvuks vajalik element, võib selle suur sisaldus mullas põhjustada kaltsiumi leostumist. See tähendab, et mulla happesuse taseme langetamise asemel võib väävelmõju kaltsiumi eemaldamise kaudu hoopis tasakaalu kahjustada.

Kaltsiumi leostumine ja väävli negatiivne mõju:
Väävli suur sisaldus suurendab kaltsiumi leostumist mullast, vähendades sel viisil selle olulise toitaine kättesaadavust taimedele. Kaltsium on oluline taimede rakuseinte tugevdamiseks ja toitainete omastamise parandamiseks, seega võib selle vähenemine põhjustada taimede kasvuprobleeme ja saagikuse langust.
Kaltsiumi kadu mullast tähendab, et mulla struktuur ja vee sidumisvõime võivad halveneda, mis muudab mulla vähem viljakaks ja raskemini töödeldavaks.
Põllumehele ei pruugi tuha kasutamine sellisel juhul kasu tuua, kuna kuigi väävel võib algselt toetada teatud toitainete omastamist, tähendab kaltsiumi kaotus pikas perspektiivis mulla terviklikkuse ja saagikuse langust.
Seetõttu peaks põllumees kaaluma tuha kasutamist väga hoolikalt, eriti kui muld juba kannatab kaltsiumipuuduse käes või kui on olemas oht kaltsiumi leostumiseks. Regulaarne mulla analüüs ja konsulteerimine spetsialistidega aitavad määrata parima lahenduse mulla happesuse ja toitainete tasakaalu tagamiseks ilma oluliste mineraalide, nagu kaltsiumi, kaota.